Slovenským a českým krajanom sa odporúča čím skôr zaregistrovať po príchode do UK do Slovenskej katolíckej misie (SCM) v Londýne ako jej členovia. Viac nájdeš v sekcii REGISTRÁCIA ČLENA (FARNÍKA) SCM.

Mons. Tomáš Galis uskutočnil pastoračnú návštevu SCM v Londýne

Sídelný biskup diecézy Žilina Mons. ThDr. Tomáš Galis, PhD., spolu s jeho osobným tajomníkom Mgr. Petrom Švecom, v dňoch 19. – 22. októbra 2012 uskutočnil pastoračnú návštevu Slovenskej katolíckej misie (SCM) v Londýne. Prišiel na pozvanie SCM a jej správcu, o. Tibora Borovského, pôsobiaceho v misii, ktorý bol vyslaný p. biskupom Galisom z diecézy Žilina na základe jeho poverenia a súhlasu KBS.

Po prílete sa presunuli do benediktínskeho kláštora vo Farnborough, kde boli ubytovaní.

Vzácnu návštevu zo Slovenska vrelo prijal opát kláštora Rev. Dom. Cuthbert Brogan, OSB. Zblíženie SCM a benediktínov sa uskutočnilo vďaka br. Michalovi Vicianovi, členovi tejto rehole, ktorý pochádza zo Slovenska a často navštevoval i navštevuje SCM v Londýne.
Po úvodných pozdravoch sa rozprúdil rozhovor o histórii kláštora a benediktínov v Anglicku a o histórii novovzniknutej diecézy Žilina na Slovensku.

Na druhý deň vzácnu návštevu opát Cuthbert a brat Michal previedli po historických klenotoch benediktínskeho kláštora, kde je:
– v krypte tamojšieho nádherného gotického chrámu pochovaný Napoleon III. s manželkou Eugeniou a synom Eugenom;
– množstvo relikvií;
– vzácnych devocionálií, monštrancíí, kalichov, ornátov atď.;

Potom nasledovala prehliadka Londýna. Najskôr si biskup Tomáš prezrel jedno z náboženských a kultúrnych centier inej zahraničnej misie, ich priestory a možnosti, ktoré majú. Veľmi milo a ústretovo nás prijal správca tejto misie Rev J. Csicso.
Následne si prezrel niektoré pamätihodnosti Londýna ako je Westminsterská katedrála, Westminster Abbey, Big Ben, Houses of Parliament, Trafalgar Square, Buckhingham Palace. Nakoľko sme boli časovo obmedzení, ostatné zaujímavosti ako napr. British Museum, Royal Albert Hall, Harrods a iné videl p. biskup len z auta.

Večer sa uskutočnilo dohodnuté stretnutie s auxiliárnym biskupom Alanom Hopesom, ktorý má v diecéze Westmisnter na starosti všetky etnické skupiny. V diecéze Westminster je registrovaných 57 zahraničných skupín, z toho 46  má svojich kňazov.

Stretnutie sme začali slávením sv. omše v latinskom jazyku v oratóriu Our Lady of Victory. Ďalej stretnutie pokračovalo rozhovorom o podujatiach a prežívaní Roka viery vo vlastných diecézach a výmenou vzájomných skúseností.

V nedeľu biskup Tomáš navštívil našu SCM, kde celebroval obe sv. omše (na poludnie i večer) za hojnej účasti veriacich. Svätá omša bola slávená práve na Misijnú nedeľu. Tejto téme sa otec biskup venoval aj vo svojej homílii – z lat. slova “missio” – vyslaný. Kňaz aj veriaci na tomto území sú vyslancami kresťanskej viery a kresťanskej kultúry s prvkami národnej kultúry. Majú reprezentovať tých,ktorí ich posielajú. Slovenská katolícka Cirkev vyslala svojho kňaza do misie, aby pomáhal ľuďom spoznávať, prehlbovať a prežívať ich vieru. Ukázať potom radosť z viery je posolstvom, ktoré je možné ponúknuť na základe pestovania viery v sebe a smerom k sebe.

Na pôde SCM sa stretol s veľvyslancom SR v Londýne p. Miroslavom Wlachovským a jeho rodinou i s členmi misie. Pred sv. omšou bol povzbudiť spevokol, ktorý sa pripravoval na liturgiu, po svätej omši navštívil aj deti a ich rodičov počas prípravy k 1.sv.prijímaniu. Popoludní sa zapojil do spovedania s ďalšími prítomnými kňazmi.

Svätú omšu s nami spoločne slávil aj don Peter Pagáč, SDB, ktorý je na jazykovom pobyte v Londýne.

Večer sa diskutovalo o podobe SCM, jej potrebách a možnostiach.

Zavčas ráno pokračovala cesta p. biskupa Galisa a jeho osobného tajomníka na univerzitu do Varšavy, kde mal prednášku pre poslucháčov.

Ďakujeme p. biskupovi Galisovi za jeho návštevu a povzbudenie vo viere v Roku viery, ktorého sa nám dostalo pri slávení Eucharistie, sviatosti zmierenia i pri osobnom stretnutí s ním.
Zostávate v našich modlitbách, ako aj my sme presvedčení, že zostávame vo vašich.

 

Odpoveď