Vatikán (9. septembra, RV) – Redaktor Vatikánskeho rozhlasu Alessandro Gisotti sa s Mons. Vincentom Nicholsom, predsedom Biskupskej konferencie Anglicka a Walesu, rozprával o blížiacej sa návšteve pápeža Benedikta XVI.
Aké sú vaše očakávania pri tejto apoštolskej návšteve pápeža Benedikta XVI. v Spojenom kráľovstve, 30 rokov po historickej návšteve Jána Pavla II.?
Je veľký rozdiel medzi týmito dvomi návštevami, pretože Ján Pavol II. prišiel na pozvanie katolíckej komunity, slávil sviatosti Cirkvi s katolíckou komunitou a zvyšok britskej spoločnosti sa zúčastnil ako divák tejto udalosti, aj keď, samozrejme, išlo o zvedavosť ľudí. V tomto prípade však pápeža pozvala kráľovná a britská vláda a pápež navštívi krajinu ako celok. Iste, navštívi aj katolícku komunitu, ale je to štátna návšteva, ktorá je niečím celkom iným. Takže publikom je celá britská spoločnosť, a táto osobitná forma návštevy určovala harmonogram podujatí, ktoré sa budú konať, a ktoré dosiahnu svoj vrchol v blahorečení kardinála Newmana.
Motto návštevy je “Od srdca k srdcu”. Myslíte si, že Benedikt XVI. dokáže prehovoriť k srdcu sekularizovanej spoločnosti, akou je britská?
Myslím, že by sme nemali pokladať za samozrejmosť, že všetci v tejto krajine majú sekularizovanú mentalitu. Podľa môjho názoru to nie je pravda. Možno to konštatovať v prípade inštitúcií, ako sú médiá, ale život ľudí je veľmi otvorený pre realitu Boha a existujú početné prejavy religiozity v tejto krajine. V živote bežných ľudí nechýba citlivosť na veci Božie. Myslím, že pápež Benedikt XVI. bude hovoriť o tejto skutočnosti, a že médiá mu tentokrát budú rozumieť, pretože ľudia ho budú sledovať prostredníctvom televízie, alebo sa priamo zúčastnia na rôznych podujatiach. Vplyv bude teda priamy, a nie vytvorený optikou médií. Myslím, že je to príležitosť, a že existuje určitá vnímavosť anglickej spoločnosti na slová pápeža. Je potrebné pripomenúť, že mottom tejto návštevy je úryvok zo spisu sv. Františka Saleského, ktorý je patrónom médií. A tak prosím svätého Františka Saleského, aby na jeho príhovor došlo k spoločnému porozumeniu medzi pápežom, jeho publikom, anglickým ľudom, a tiež médiami.
Vo februári minulého roka, počas vašej návštevy Ad limina, pápež povedal, že Cirkev má právo mať úlohu vo verejnej sfére. Ako odpovedáte na túto výzvu?
Myslím, že základnou témou pápežovej návštevy, ktorú som sa snažil vysvetliť ľuďom je, že viera v Boha nie je problém, ktorý treba riešiť, ale dar, ktorý treba objaviť. To znamená, že viera v Boha je dar, ktorý treba objaviť v našom verejnom a občianskom živote, pre náš spoločný život v tejto spoločnosti. Myslím, že je tu nová otvorenosť k prínosu, ktorým Cirkev a náboženské spoločenstvá môžu prispieť k všeobecnému dobru v tejto krajine, a je známe, že nová vláda už prišla s myšlienkou spolupráce so spoločenstvami veriacich, spolupráce, ktorá je pozitívnejšia a otvorenejšia, ako to bolo pred niekoľkými rokmi.