Slovenským a českým krajanom sa odporúča čím skôr zaregistrovať po príchode do UK do Slovenskej katolíckej misie (SCM) v Londýne ako jej členovia. Viac nájdeš v sekcii REGISTRÁCIA ČLENA (FARNÍKA) SCM.

V Kosove sa celé rodiny vracajú ku katolíckej viere

V Kosove sa celé rodiny opäť vracajú ku katolíckej viere. Podľa otca Alberta Jakaja „ľudia prichádzajú späť k ich starej viere. Máme celé rodiny, ktoré sa vracajú k svojim koreňom. Nie je to obrátenie, je to silný návrat.“

V súčasnosti je v dvojmiliónovom Kosove asi 65 tisíc katolíkov. Ďalších 60 tisíc pracuje mimo územia. Kosovo je prevažne moslimskou oblasťou. Tento fakt súvisí s históriou, keď v stredoveku obsadili Balkán Turci. Panstvo Osmanskej ríše trvalo až do 19. storočia. Dnes sa títo ľudia vracajú ku koreňom svojej viery. Opúšťajú islam a prichádzajú do katolíckych kostolov. „Niektorí moslimskí duchovní sú nešťastní z tejto súčasnej vlny obrátenia. Ale na druhej strane vedia, že ich predkovia prestúpili na islamskú vieru z donútenia… Teraz však musia rešpektovať ich vlastné rozhodnutia“ – vyhlásil Mons. Shan Zefi, kancelár Katolíckej apoštolskej administratívy. Zároveň dodal, že katolícka komunita sa usiluje mať dobré vzťahy aj s moslimami.

Mihane Nartile Salihu, z farnosti svätého Antona Paduánskeho, tvrdí, že v ich rodine sa rešpektujú moslimské a kresťanské zvyklosti: „Môj otec je moslim, ale jeho rodičia sa vrátili späť ku katolíckej viere. V rodine však kombinuje kresťanské a moslimské zvyklosti… Rešpektujeme, že muži chodia každý piatok do mešity… Pre nás pre kresťanov je zase posvätná nedeľa. Rodičia z otcovej strany zažnú sviece a modlia sa… Ráno sa môj otec a jeho rodina modlí po arabsky, ale večer, sa zase modlia Otčenáš a Zdravas Mária v albánčine.“

Odpoveď